,

Koje sve mogućnosti pruža internet?

Internet je danas nezaobilazni deo svakodnevnog života. Mogućnosti koje on pruža su višestruke i nemoguće je istražiti sve teme u koje on zalazi. Njegovom pojavom započeta je revolucija koja traje i danas. 

Internet se može smatrati riznicom najrazličitih sadržaja koje čoveku mogu pružiti dobar provod, neformalno ga obučiti i edukovati ili mu obezbediti prostor u kom bi mogao popiti online kafu sa prijateljem s kojim ima vezu na daljinu.

Zabava – od slot i video igara do klipova

Na internetu možemo pronaći neograničeni izvor zabave: od smešnih video klipova, preko serija i filmova, do besplatnih video igara. Intresantno je koliko brzo se internet može prilagoditi svojim korisnicima, čak i onima koji pronalaze zadovoljstvo u odlaženju i provođenju vremena s društvom u kladionicama

Zahvaljujući internetu oni mogu nastaviti sa zabavom iz topline svoga doma. Internet s lakoćom preuzima ulogu tradicionalnih slot mašina, a online slot igre dolaze u raznim temama, grafikama i funkcijama kako bi igračima pružile raznovrsno iskustvo. Ove igre su dostpune na brojnim online platformama za klađenje.

Pregršt gaming sadržaja nude uzbudljivo iskustvo strastvenim gejmerima: od zabavnih, neobaveznih trenutaka sa prijateljima do ozbiljnih takmičarskih izazova. Zanimljivo je to što mnoge video igre omogućavaju da se više igrača poveže putem interneta i da igraju zajedno u realnom vremenu. Na taj način se stvaraju online zajednice gde učesnici razmenjuju savete, vodiče i iskustva.

Streaming platforme na internetu omogućavaju gledanje video sadržaja uživo ili na zahtev putem web browser, odnosno pretraživača, ili aplikacija. Preko njih korisnici mogu uživati u serijama, filmovima, sportskim klipovima, vlogovima, muzici i sl. 

Edukacija – besplatni kursevi, radionice i savetovanja

Internet je idealno mesto za razbibrigu, ali on ima i svoju ,,ozbiljnu’’ , stručnu stranu. Online učenje u modernom društvu postaje sveprisutna i popularna opcija za sticanje znanja i veština, pogotovu posle pandemije. Edukativni resursi su mnogobrojni: od kulinarstva, kurseva kreativnog pisanja, pa do marketinga i programiranja. 

Međutim, to može biti mač sa dve oštrice – zato treba pažljivo birati izvore i proceniti koji su relevantni za naše ciljeve, kao i da li su uopšte pouzdani. Ono što je prednost ove vrste neformalnog obrazovanja je što se vrlo brzo teorijska znanja mogu primeniti u praksi. 

Online platforme najčešće pomno prate napredak svojih korisnika, što je korisno jer na taj način možemo osvestiti šta je to što treba dodatno istražiti. 

Još jedna dobra stvar je što online kursevima možemo pristupiti svuda i u bilo koje vreme. To nam olakšava proces organizacije našeg rasporeda.

Izvori slika:
https://pixabay.com/photos/macbook-laptop-google-display-459196/
https://pixabay.com/illustrations/mobile-smartphone-app-networks-1087845/

Komunikacija – poruke, glasovne i video poruke

Komunikacija preko interneta je ključna odlika savremenog, digitalnog doba, čak iako se nalazimo u istoj prostoriji, na nekoliko metara udaljenosti. Prvobitna svrha interenta bila je da se prenese informacija. Danas, informacije ne prenosimo samo kroz poruke, nego deleći audio i vizuelne sadržaje. 

Na inernetu je moguće formalno i neformalno komunicirati mejlom, preko društvenih mreža, chat i poruka, video poziva, kroz forume i diskusije, na blogovima, slušajući i snimajući podcast-e, kao i kroz već pomenute online zajednice gejmera. Svi korisnici imaju zajednički cilj – a to je da podele svoje mišljenje, savete i iskustva sa drugima, da ojačaju veze sa ljudima koji nisu fizički blizu njih, a video pozivi se čini uverljivom alternativom za ,,lice u lice’’ interakciju.

Jedno je sigurno – u trenutku kada se pojavio, i vrlo brzo zaživeo, internet je transformisao način na koji živimo, radimo, učimo i komuniciramo. Ljudima je ponudio alate i resurse za lični i profesionalni razvoj, komunikaciju sa drugima i upoznavanje sa načinima na koji drugi žive. 

Mračna i svetla strana interneta

Priključujući se internet svetu, osoba postepeno izgrađuje svoj digitalni identitet. Zbog toga je bitno da pri svakom koraku ona to radi odgovorno i svesno, te da bude upoznata i sa  negativnim i opasnim aspektima interneta. Tokom izgradnje digitalnog identiteta, osoba mora da nauči da zaštiti svoju privatnost i da ne deli sve što joj se učini zanimljivim jer podaci mogu biti zloupotrebljeni. Neretko se priča o tome kako bezbednost na internetu ne treba da se uzme zdravo za gotovo.

Takođe, svaka osoba treba da bude svesna da na internetu može pronaći veliki broj lažnih informacija koje mora da nauči da prepozna i izdvoji od onih validnih.

Prečesta konzumacija društvenih mreža može izazvati osećaj niskog samopouzdanja, anksioznosti i depresije zbog poređenja sa drugima. Prečestim provođenjem vremena online smanjujemo vreme koje bismo izdvojili za stvarne socijalne interakcije, koje ipak imaju primat nad virtuelnim.

Još jedna opasnost je kratkotrajna pažnja i smanjena koncentracija – a to je posledica brzog i neprekidnog protoka informacija kojim nas često bombarduju (a bombardujemo i mi druge).Biti svestan i ovih negativnih apekata i naučiti kako se zaštiti od njih treba da bude prioritet svakoj osobi kojoj je internet neizostavni deo života. Pravilno upravljanje vremenom, kritičko razmišljanje i razvijanje digitalnih veština pomaže pojedincu da prevaziđe ove izaz

Leave a Comment